Time and money management are two of the most important things to college students everywhere. So, how can we students manage our time and money better?
For eating and cooking at home, it’s simple: Purchase a Magic Bullet.
The 21-piece set, which includes the power base, two different kinds of blades, a blender, party mugs, shaker/streamer lids, tall/short mixing cups and a cookbook, cost about $100.
However, in my opinion, they will pay themselves off in time.
To test the Magic Bullet, I chose an appetizer, drink, dinner and dessert from their cook- book to make for my family and me.
For an appetizer, I made “Nanosecond Nachos,” which is a pretty simple recipe.
I blended the cheddar cheese and jalapenos, melted the mixture in the microwave and then poured it over tortilla chips. The only problem I had was that I had to mix the cheese and peppers in small portions otherwise it would clump up and not blend. But once cooked, the blend was scrumptious.
Dinner was fresh Alfredo sauce from the recipe in the book. The flavor had a bit too much garlic in it for me. However, the sauce blended pretty well and was put together with minimal effort. When I heated the sauce up in a skillet, though, it lost its thick texture, and I had to add cornstarch.
I made watermelon margaritas for drinks, and, to my surprise, the ice, watermelon and margarita mix blended incredibly easy.
It wasn’t frustrating to blend all the ice as it can be in regular blenders. These delicious drinks were definitely a hit.
Finally, for dessert, I blended heavy whipping cream and chocolate syrup to make chocolate mousse. It only took a few seconds and was incredibly simple.
The great thing about the Magic Bullet cookbook is that almost all of the portions are single sized but can easily be doubled or tripled. This is good for college students living by themselves or with their family.
I liked the bullet because it blended just about anything in a short amount of time, and it was cheap to make dinner.
Including cleanup, it took me about an hour and a half to make the three-course meal and only cost $31.92 for a family of five.
Overall, I thoroughly enjoyed experimenting and mixing foods. I liked that I made my whole dinner from scratch, and I didn’t have to be an expert chef to know how.
Adios old blender
September 23, 2008
0